STADION

Stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - stadion sportowy, który znajduje się w Kole przy ul. Sportowej 12. Wybudowano go w latach 30. XX wieku. Remontowany w latach sześćdziesiątych, a następnie w latach w 2017-2018.

Początkowo areną spotkań piłkarskich w Kole było boisko położone przy nadwarciańskich błoniach, na miejscu obecnego parku 600-lecia. W latach 1935-1939, dzięki staraniom Henryka Nowickiego - naczelnika Powiatowego Wydziału Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego, pobudowano w mieście kilka nowoczesnych obiektów sportowych. Wśród nich wytyczono nowe boisku, które przesunięto w kierunku zachodnim w stosunku do poprzedniego. Dookoła otoczony był rowem z wodą, a na lekkim podwyższeniu znajdowały się trybuny.

Rekord publiczności na kolskim stadionie pobity został prawdopodobnie 28 maja 1948 r., kiedy to na meczu pomiędzy Olimpią a Spójnią Konin zgromadziło się 5 tysięcy widzów.

W 1957 r. rozpoczęto prace nad budową nowego obiektu sportowego przy ul. Sportowej. Piłkarze powrócili na boisko w obecnym parku 600-lecia. W budynku dotychczasowej przystani wioślarskiej zorganizowano szatnie dla zawodników. W 1963 r. ukończone zostały prace nad budową nowego boiska piłkarskiego. Pierwszym gospodarzem obiektu został Florian Zabłocki.

Generalny remont budynku klubowego miał miejsce w maju 1981 r. Wówczas założono centralne ogrzewanie, odnowiono saunę, stworzono zaplecze magazynowe oraz pobudowano saunę. Fundusze na renowację przeznaczyła Rada Główna Startu w Koninie. Nad brzegiem rzeki Warty wybudowano w 2007 r. przystań kajakową. W 2009 roku w ramach rządowego projektu "Moje boisko - Orlik 2012" wybudowany kompleks boisk "Orlik" do gry w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Ostatnio poważny remont miał miejsce w 2010 r.

Trybuna główna z początku XXI wieku.

19 września 2016 roku nastąpiła zmiana dyrektora kolskiego MOSiR. Pełniącym obowiązki został Jarosław Kawka. Dopiero 28 listopada 2017 rozstrzygnięty został konkurs na dyrektora MOSiR i został nim Jarosław Kawka. Od tego momentu kolski Stadion przechodzi metamorfozę.

W ostatnim czasie zmianom ulega infrastruktura sportowa. Główne boisko Stadionu Miejskiego prowadzonego ogromnej przemianie. Wyremontowana została trybuna, wykonane zostało zadaszenie, wymieniono krzesełka, odnowiono boksy dla zawodników rezerwowych. Zamontowane zostało automatyczne nawodnienie, wybudowanie bieżnię sportową oraz całą infrastrukturę do uprawniania królowej sportu czyli lekkiej atletyki.